رشد ۲۸۰ درصدی تولید خودرو، دستاورد یا آمارسازی هوشمندانه؟

رشد ۲۸۰درصدی تولید خودرو که این روزها وزارت صمت به عنوان دستاورد از آن یاد می‌کند، اشاره به رُشد تولید خودرو کامل دارد، نه مجموع تولید.

به اشترک بگذارید

رشد ۲۸۰درصدی تولید خودرو، دستاورد صمت یا بازی با اعداد؟!

وزارت صنعت، معدن و تجارت این روزها پی‌در‌پی از رشد ۲۸۰درصدی تولید خودرو صحبت به میان می‌آورد که این موضوع ابهاماتی را برای افکار عمومی ایجاد کرده است. مساله اینجاست که برای افکار عمومی رشد ۲۸۰‌درصدی تولید خودرو قابل‌لمس نیست و آنها نمی‌توانند بپذیرند خودروسازان کشور چنین صعودی در تولید داشته‌اند. این در حالی است که در باب آمار اعلامی از سوی وزارت صمت، یک سو‌ءتفاهم ایجاد شده و این وزارتخانه نیز خواسته یا ناخواسته تلاش خاصی برای رفع این سوءتفاهم انجام نمی‌دهد.

به گزارش فارسی‌کار و به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، سوءتفاهم ایجاد‌شده به نوع خودروهای تولیدی مربوط می‌شود، به این معنی که رشد تولید ۲۸۰درصدی، در خودروهای کامل رخ داده نه کل تولید خودرو. به عبارت بهتر، آمار وزارت صمت می‌گوید خودروسازان توانسته‌اند طی امسال و نسبت به سال گذشته تولید خودروهای کامل (بدون کسری قطعه) خود را ۲۸۰درصد بالا ببرند. بنابراین منظور این وزارتخانه این نیست که کل تولید خودروسازان چنین رشدی را تجربه کرده است.

فرض کنیم خودروسازان در یک بازه زمانی مشخص در سال گذشته، در مجموع ۲۰۰هزار دستگاه تولید داشته‌اند و از این میزان، ۱۵۰‌هزار دستگاه به صورت ناقص تولید شده و ۵۰‌هزار دستگاه نیز کامل بوده است. حالا خودروسازان در بازه زمانی مشابه امسال مثلا ۲۲۰هزار دستگاه تولید داشته‌اند که ۱۷۵هزار دستگاه آن کامل بوده و ۴۵هزار دستگاه دیگر نیز به صورت ناقص روانه انبار شده‌اند. طبق این آمار فرضی، تولید کلی خودروسازان تنها ۲۰هزار دستگاه (معادل ۱۰درصد) بالا رفته، در‌حالی‌که تیراژ محصولات کامل آنها تقریبا ۲۵۰‌درصد رشد کرده است.

بنابراین، اینکه وزارت صمت از رشد تیراژ ۲۸۰درصدی به عنوان یکی از دستاوردهایش می‌گوید، در واقع مربوط به تولید محصولات کامل است، آن هم در حالی که خودروسازان به طور طبیعی باید محصولات خود را به صورت کامل بسازند.

انتهای پیام

ویدیو های جدید

خودرو BAC X3 Pro، محصول جدید خودروسازان بم

رونمایی از نشان ویرا دیزل در نمایشگاه خودرو تبریز

افتتاح خط تولید پیکاپ اتوماتیک ایران خودرو دیزل

کامیون کشنده جدید شکموتو X5000 آرین دیزل

نسل جدید کامیون کشنده کاماز به تبریز رسید​

آشنایی با رخش سرویس و خدمات این شرکت​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مرتبط سایت